ptak001.jpg
m01.jpg
Přejete-li si vyjádřit podporu tomuto webu, studiu, projektům, nebo nám, můžete tak učinit na tento účet:

2201542139 / 2010

zahraniční platby:


IBAN: CZ5520100000002201542139
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 
Vždy prosím uveďte do zprávy pro příjemce slovo
"DAR".
 
Velmi děkujeme.
Inspirativní projekty:
ib.JPG
chob.jpg
pt.JPG
Skutecny_zivot.PNG
tj2.JPG
lucka-obrazy.jpg
Jana_maraskova.JPG
Stránky Jany Radové
Stránky Jany Radové
pesicka.JPG
divozena.JPG
200001234.jpg
 
P1040236.jpg
Znak_českého_království.png
P1040236.jpg
yt_male02.jpg
fb.JPG

Česká matrice V. - Jarní rovnodennost

 
Jednou z forem obnovy matrice kolektivního vědomí je i návrat ke skutečným kosmickým svátkům v jejich pravých čas. Oslavou příchodu jara, opětovného probouzení přírody, lásky, radosti a nového počátku – nejenom tím vším jsou pro nás svátky jarní rovnodennosti. Přibližme si, jak toto období roku ctili naši předkové a jak jej i my můžeme celistvě prožít.
 
Jarní rovnodenností se rozumí okamžik, kdy Slunce překonává nebeský rovník z jihu na sever. Noc a den trvají stejně dlouho a nastává i oficiální astronomické jaro. Je to svátek sluneční, stejně jako rovnodennost podzimní a oba slunovraty. Předcházejícím zemským svátkem je Imbolc a následným je Beltine (30. 4. – 1. 5.). Letos, roku 2015 vychází jarní rovnodennost na 20. března ve 23:46.
 
Tradice:
Jelikož čtyři sluneční svátky byly oslavovány snad všemi kulturami planety, vzpomeňme ty, které se odehrávaly na tomto území. I ty můžeš tyto rituály, byť klidně v podobě symboličtější, také vykonat;
Vynášení Moreny
Rituál vynášení Moreny (Morana, Muriena, Smrt, Mařoch, Smrtholka, sans. Mara, lat. mors), symbolicky i energeticky představuje přechod z období zimního v jarní. Strojila se postava – Morena, mohla se zdobit např. prázdnými skořápkami. Tato byla obřadně vynesena z obydlí / vesnice pryč, poté zapálena (očista ohněm) a hozena do živé, proudící řeky či potoku (voda jako nový život). Cestou zpět se natrhaly mladé větvičky a s nimi se obcházela a „ob-šlehávala“ stavení pro účel energetické ochrany. Mladé dívky pak přinášely léto (jarní bohyně Lejla).
Obřad Jarila – Jarovíta
Sličný muž na bílém koni bojuje s drakem (Kostěj, Černobog, Zemja), od Mokoši (matky Země) dostává zlatý klíč. Při boji umírá, nebe se otevírá a na zem padá déšť a ta se stává mokrá – plodná.
Tento symbol nás odkazuje na pradávné dějiny původního pra-slovanského národa, kdy došlo ke konečnému vítězství nad Čínou (drak). Podle slovanských véd se toho data začíná nový letopočet (letos je rok 7522) a symbolem tohoto byl právě Jarovít – dnes sv. Jiří.
Tanec Turoňa
Muž se zvířecí rohatou maskou (př. býk, beran) extaticky tancoval na dvoře až do vytržení, při kterém se v transu válel v „bahně“. Tím také došlo k odemčení zemských plodivých sil.  Jiný obřad měl pak formu tance s maskou ve formě mužských pohlavních orgánů a měl stejný účel.
„Velikonoce“
Původní oslavy hojnosti, kdy muž „falickou“ pomlázkou “obšlehne“ ženu, která mu daruje vajíčko. Malování kraslic rudou červení symbolizuje menstruační krev plodné ženy. Některé prvky pra-slovanské symboliky se přenesly až dodnes, např. sluneční svastika či „Svaroh“ - květ života.
Majka, která se i nyní v některých obcích staví, odkazuje nás na původní ctění tzv. SVATOHÁJŮ, tedy posvátných míst v lese, kam se chodilo hajat i hojit a které se poté musely před církevními soudruhy hájit (tento kořen je společný i se sanskrtským „Gaia“). Nicméně lidu bylo povoleno alespoň „dočasné“ uctění háje a tak se směla vztyčit ona majka jako náhradní strom, spolu s ženským květinovým věncem opět představující symbol plodnosti.
Mezi další zvyky, pojící nás s původními tradicemi, patří i posvátná rituální očista vodou – v přírodním potůčku apod. Také se kolem domu pro ochranné účely rozhazovali uhlíky z k tomu určenému posvátnému ohni. Zajímavé je i to, že dříve se narození Ježíše Krista řadilo do období konce března. 
 
Mysterium:
Čtyři svátky slunce, čtyři živly. Přihlédneme-li k tomu, že vše pozemské má svou jemnohmotnou příčinu, pak i tyto dny mají své „vládnoucí Duchy“. Tito „Pánové Slunovratů a Rovnodenností“, kteří se ve hmotě zrcadlí živlovými silami, mohou nám pomoci s mnohými záležitostmi. Dokážou rozpouštět archetypální vzorce či nejrůznější „černá“ zasvěcení napříč více zrozeními. Můžeš jim odevzdat, co tě tíží, i přijmout novou sílu, kterou ti posílají. V meditaci se s nimi můžeš spojit a spolupracovat nejenom na obnově své individuální Duši, ale i kolektivního vědomí.
 
Inspirace:
Pokud si přeješ „znásobit“ svůj záměr pro jarní rovnodennost, můžeš přistoupit ke kombinaci rituálů tradičních s přímou mystickou meditací. Na nějakém čistém, svatém místě, např. v lese, můžeš se „připojit k síle Pánů“ a v této energii či stavu vědomí vykonat nějaký živlový a i hmotný rituál. Tím dojde k „násobení“ sil v různých sférách (protože mají stejný záměr). Působení takového rituálu v osobní i kolektivní rovině je mnohonásobně silnější. Přeji Ti krásné prožití oslav příchodu jara, světla, tepla, vláhy, života!
 
 


Psáno pro Astrolife.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one